AirPlus'tan Havalandırma Sektörüne Özel Taze Ürünler

09 Temmuz 2019  //  Airplus

Airplus’tan, havalandırma sektörüne özel taze ürünler

1998 yılında mekanik/tesisat ve taahhüt işleri yapan küçük bir firma kurarakhavalandırma sektöründeki yolculuğuna başlayan Airplus Genel Müdürü Kubilay Çiftci, hem lise hem de üniversite eğitimini iklimlendirme ve soğutma alanında yapan sayılı kişilerden biri. Daha önceki şirketinin uygulama işlerini yaparken imalat kısmına da eğilim gösterdiklerini belirten Çiftci, uygulamada kullanılan cihazların profesyonele yakın üretimlerini yaptı. Ancak bir süre sonra uygulama sektöründen çekilme kararı alınca, şirketinüretim ayağını geliştirmeye karar verdi ve 2009 yılında Airplus’ı kurdu. Biz de DTK ekibi olarak, 16 yıldır sektördeki faaliyetlerine devam eden Kubilay Çiftci’den öncelikli olarak havalandırma sektörünün gelişimini dinledik.

“Türkiye’nin dünyada kabul gören kendi sertifikasyonlarını geliştirmesi lazım”

Gerek teknoloji gerek bilinçlendirme çalışmalarının entegrasyonu sonrası tüm dünyada havalandırma sektörünün yıllar geçtikçe ivmelenme kazandığını vurgulayarak değerlendirmelerde bulunan Kubilay Çiftci, şu bilgilendirmelerde bulundu: “Türkiye’de biraz daha yol kat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Özellikle üretim ve hesaplamaların sabit normlardan çıkması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda aramızda yaptığımız mizahi bir genelleme var: “Sermayeniz hava ise standartlara uyum zorlaşır”. Havanın nem oranı, kaçak miktarı çok önemlidir. Ancak bunlara çok fazla dikkat edilmiyor. Bu sebeple, STK’lar ve sektörel derneklerin uygulama alanlarının standartlaştırılması konusundaki çalışmalarını artırması gerektiği kanaatindeyim. Gerekirse denetimlerin sıklaştırılması lazım. Çünkü firmalar, hem ekonomik anlamda hem de zaman anlamında bu işe bir yatırım yapıyor. Ancak, bunun sahada doğru ve verimli uygulandığı konusunda şüphelerimiz var. Bu sebeple, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bunun yasal altyapısını da oluşturmalıyız. Türkiye’nin dünyada kabul görenkendine ait sertifikasyonlarını geliştirmesi lazım. O yüzden tüm sektör paydaşlarının üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz.”

“Akıllı iklimlendirme cihazları üretilmeli”

Airplus’ın sektördeki konumuna ilişkin açıklamalar yaparak sözlerine devam eden Kubilay Çiftci, Airplus’ın ürettiği tüm cihazlarınminimum enerji harcayan akıllı ürünler olduğunu ve bu özelliğin Airplus’ı pazarda bir adım öne çıkardığını belirterek, ürünlerin özellikleri hakkında detaylar verdi: “Ürünlerimizin tamamı son kullanıcı dostu. Filtresi kirlendiğinde haber veren, tasarımının üzerinde bir amper çekildiğinde fazla elektrik harcadığını kullanıcısına ileten ve dizaynının üzerinde bir ısı yükselişi olduğunda önce bilgilendirmede bulunarak, tehlikeli bir durum oluşmaması adına kendini kapatan ürünlerimiz var. Sektörde bununla ilgili bir yapı oluştuğunda ve son kullanıcılar bu tür cihazların önemini anladığında, diğer markaların bizim seviyemize geleceğini, bizim de marka değerimizi daha yeni teknolojilerle yükselteceğimizi düşünüyorum. Zaten olması gereken de bu. Akıllı telefonlar ve akıllı arabalar üretilirken, akıllı iklimlendirme cihazlarının da üretilmesi gerektiğine inanan bir marka Airplus.”

“2017’de 2 yeni ürün: Aksiyal jet fan ve aksiyal duman tahliye fanı”

Kubilay Çiftçi, Airplus’ın ürün gruplarına ilişkin bilgilendirmelerde de bulundu: “Ürün yelpazesi çok geniş bir markayız. Türkiye’de ihtiyaç duyulan ürünlerin tamamını tek çatı altından sağlayan iki firmadan birisiyiz. Bizim lokomotif ürünümüz klima santrali. Bu yüzden, sulu ve DXklima santralleri de üretiyoruz. DX soğutmalı olan grupta, sektörün öncülerinden birisiyiz. Bunun dışında çatı tipi paket klima santralleri de üretiyoruz. Hastane, ilaç fabrikaları gibi hijyenik ortamlardakullanılan paket hijyenik klima santrallerimiz mevcut. Özellikle son dönemlerde yapılan hastane yatırımlarımda bizim paket ürünlerimiz önemli bir yer tutuyor. Hem havuzlarda hem de özel proseslerde nem almak amaçlı kullanılan havuz nem alma santralleri de ürün gruplarımız arasında yer alıyor. Yer konvektörleri, ısı geri kazanım cihazları ve sıcak hava apareyi gibi geniş bir ürün gamımız var. Bunların dışında tamamını kendi geliştirdiğimiz, 2 dalda da patentini aldığımız ve 2017’nin ilk çeyreğinde pazara sunacağımız yeni bir ürünümüz var: Aksiyal jet fan ve aksiyal duman tahliye fanı. Şu anda katalog çalışmaları ve software programı devam ediyor.”

“2017’de Türk iklimlendirme sektörünü biraz daha yukarılara taşıyabiliriz”

Kubilay Çiftçi son olarak 2016 yılını değerlendirdi ve 2017 yılına ilişkin öngörülerde bulundu: “2016 yılında iklimlendirme sektöründe yaşanan yavaşlama bizi de etkiledi ama bir önceki yıldan daha geride değiliz. Hem dünya iklimlendirme sektörünün rahatlaması hem yeni projelerin hayata geçmesi sonucunda 2017’nin daha iyi bir yıl olacağına inanıyorum. Çünkü Suriye, Irak gibi çevre ülkelerdeki gelişmeler ve İran’daki ambargonun kaldırılarak yeniden yapılandırılması sonucu yeni yatırım çalışmaları başlayacak. Biz de bu projeleri iyi yönetebilirsek, bu yatırımlardan bir miktar pay alarak Türk iklimlendirme sektörünü biraz daha yukarılara taşıyabiliriz. Bu da Airplus’ın sektördeki konumunu yukarılara taşıması adına bir fırsat olacak diye düşünüyorum.”


Yazıyı okumak için tıklayın
http://www.dtkdergisi.com/dtk-haberler/1068/airplus'tan-havalandirma-sektorune-ozel-taze-urunler