Temiz Oda ve Ameliyathaneler, Airplus’ın “Paket Hijyenik Klima Santrali” İle Güvende!

18 Şubat 2021  //  Airplus

İklimlendirme sektörünün inovatif markası Airplus’ın Genel Müdürü Kubilay Çiftci, ameliyathanelerde kullanılan Paket Tipi Hijyenik Klima Santrali’nin hem sağlık çalışanları hem de hastalar açısından hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Çiftci, “Ameliyathanelerde kullanılan “Paket Hijyenik Klima Santralleri” ile aseptik alanlarda ve ameliyatlarda pozitif basınçlandırma yapılarak dışarıdan içeriye patojenlerin girişini önlemek, septik uygulama ve ameliyatlarda ise mahali negatif basınçlandırarak bulaşıcı organizma ve virüslerinde dışarı çıkmasını önlemek hem sağlık çalışanları hem de hastalar açısından hayati önem taşıyor.”dedi.

İklimlendirme sektörünün inovatif markası Airplus, steril şartlar gerektiren “negatif basınç odaları, ameliyathaneler, laboratuarlar, gıda, ilaç ve kimya endüstrileri”nde mahallerin %100 taze hava ile şartlandırılmasının hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Covid 19 pandemisi nedeniyle özellikle hastanelerdeki iklimlendirme sistemlerinin önemini vurgulayan Airplus Genel Müdürü Kubilay Çiftci konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Ameliyathanelerde kullanılan “Paket Hijyenik Klima Santralleri” ile mahalin pozitif veya negatif basınç gereksinimlerini sağlamak gerekiyor. Aseptik ameliyatlarda pozitif basınçlandırma yapılarak dışarıdan içeriye patojenlerin girişini önlemek, septik ameliyatlarda ise mahali negatif basınçlandırarak bulaşıcı virüslerin dışarı çıkmasını önlemek hem sağlık çalışanları hem de hastalar açısından hayati önem taşıyor. Aksi halde başarılı geçen bir ameliyat sonrası hasta enfekte olacağı için kaybedilebilir. Ayrıca ortamdaki sıcaklık ve nem dengesi de operasyon sırasında sağlık personelinin motivasyonunu etkileyecek önemli faktörlerden biridir.”

Airplus olarak Paket Tip Hijyenik Klima Santrali’ni sağlık sektöründe kullanılan havalandırma ve klima sistemlerini tanımlayan DIN 1946-4 standardına uygun olarak geliştirdiklerini belirten ÇİFTCİ, bu kapsamda; heat pump teknolojisi ve hassas EC fan kontrolü ile mahalin basınçlandırma, sıcaklık ve nem kontrolünü sağladıklarını belirtti.

% 100 taze hava ve egzost prensibi ile yüksek verimli heatpump teknolojisini bir araya getirerek muadillerinden %15 daha verimli olarak geliştirdikleri yeni nesil Paket Tipi Hijyenik Klima Santrali’nin egzost havası ile taşınan mikrobiyolojik unsurların, yüksek hassasiyetli hepa filtreler ve UV-C ışığı ile tamamen sterilize edildiğini belirtti. Santral iç yüzeyini ise toz ve kir birikmesini önleyecek ve cihazın rahat temizlenmesini sağlayacak şekilde geliştirdiklerini ifade etti.

Deneyimli AR-GE mühendisleri ile “Paket Tip Hjyenik Klima Santralleri”ne yeni bir bakış açısı kazandırdıklarını belirten ÇİFTCİ, Airplus Paket Tipi Hijyenik Klima Santrali’nin kompakt yapısı sayesinde oldukça dar alanlarda rahatlıkla kurulum yapılabildiğini ve gelişmiş MCC ve DDC paneli ile hassas kotrol sağlanabildiğini söyledi.